Zielone dachy silosów spółki DN Green w Dębionku k. Nakła (kujawsko-pomorskie) widać już z daleka. Gdy podjeżdżamy do nich bliżej i stajemy tuż przy budynku administracyjnym spółki, w pierwszej kolejności rzucają się w oczy jednak nie magazyny zbożowe, ale… wypielęgnowane i bujne pelargonie, ozdabiające na zewnątrz biurowiec firmy. Widać tu kobiecą rękę.
Wkrótce witają nas Ewa Krzyżanowska – prezes zarządu DN Green sp. z o.o. oraz Zdzisław Wilk – członek zarządu spółki i dyrektor ds. skupu.
Zboża podstawowe, kukurydza i rzepak
– W naszej firmie prowadzimy skup zbóż, rzepaku i kukurydzy. Przechowujemy także zboża zebrane z naszych własnych pól o powierzchni 750 ha. W skali całego roku przez nasz obiekt przechodzi ok. 30 tys. ton zbóż. Jeśli chodzi o strukturę gatunkową przechowywanego ziarna, to kukurydza stanowi ok. 10 tys. ton, rzepak ok. 3 tys. ton, a reszta to zboża podstawowe – mówi prezes Krzyżanowska.
Pierwsze silosy Riela Polska zostały wybudowane w Dębionku w 2014 r. Postawiono ich pięć po 2 tys. ton i suszarnię, a przy niej dwa małe zbiorniki buforowe i kosz przyjęciowy.
W 2018 roku dobudowano halę przyjęciową z kolejnymi zbiornikami buforowymi po 500 ton.
W 2021 r. zdecydowano się postawić jeszcze jedną suszarnię, zbiornik na 2 tys. ton i jeden zbiornik na tysiąc ton.
Inwestorzy z Dębionka zdecydowali się na wybudowanie silosów płaskodennych. W jednym szeregu stojące zbiorniki połączone są kanałem rewizyjnym, w którym znajdują się przenośniki do ziarna.
Jedynie silosy przyjęciowe, ze względu na gromadzenie niewysuszonego ziarna, mają lejowe dno, ułatwiające logistykę zboża do suszarni.
Riela Polska w Dębionku
Pełny skład obiektu spółki DN Green przedstawi się zatem następująco:
- silosy płaskodenne o ładowności około 2000 ton każdy – 6 sztuk;
- silos płaskodenny o ładowności około 1100 ton – 1 sztuka;
- silosy lejowe o ładowności około 270 ton każdy – 2 sztuki;
- silosy lejowe o ładowności około 500 ton każdy – 2 sztuki;
- suszarnia o wydajności około 500 t/24 kukurydzy;
- suszarnia o wydajności około 300 t/24 kukurydzy;
- urządzenia transportowe o wydajności 80 t/h;
- kosz przyjęciowy z czyszczalnią sitową wielobębnową;
- hala magazynowa.
Całość obiektu powstała w systemie Riela Polska.
Wraz panią Ewą Krzyżanowską i panem Zdzisławem Wilkiem zwiedzamy obiekt. Pomimo prawie dekady od jego uruchomienia, całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Wszędzie widać porządek.
Serwis od Riela na zawołanie
– Pracujemy na tych urządzeniach już kilka lat. Można powiedzieć, że wszystkie choroby wieku dziecięcego tego systemu mamy już za sobą. Mieliśmy jedynie kłopoty z pomiarami temperatury wewnątrz zbiorników ze zbożem – zaznacza Zdzisław Wilk.
W każdym z silosów jest wpuszczonych po pięć przewodów, na których w pewnych odstępach znajdują się czujniki temperatury. To one w masie ziarna kontrolują temperaturę przechowywanego zboża. Okazało się, że niektóre z nich sprawiały kłopoty, ale wszystko na bieżąco zostało usunięte przez serwis Riela Polska.
Zawsze na przełomie kwietnia-czerwca wzywany jest serwis firmowy. Zlecane jest sprawdzenie całego systemu transportu zboża, przenośników pionowych, podajników, żmijek i klap zamykających. Najważniejsze jest bowiem, by całość transportu ziarna była bezawaryjna, gdyż to jest wąskie gardło w przypadku trwającego przyjęcia zboża.
A inne prace, tak jak w każdym gospodarstwie, próbuje się usunąć we własnym zakresie.
– Riela zawsze przyjeżdża na czas, nie mamy żadnych obiekcji do pracy wykonywanej przez serwis – zaznaczają nasi rozmówcy.
Całością w zakresie przyjęcia masy ziarna steruje program komputerowy. Elektronika – jak wiemy – czasami potrafi zaskoczyć. Jednak w razie potrzeby serwis informatyczny producenta silosów jest dostępny całodobowo.
Pan Zdzisław przyznaje, że miał okazję to sprawdzać nawet w późnych godzinach nocnych; wystarczyło połączyć się on-line i sprawa była załatwiona.
Gdy pisaliśmy ten reportaż, część silosów w Dębionku już zapełniała się kukurydzą z nowego sezonu. Suszarnie chodziły pełną parą. W ciągu sezonu spółka zużywa łącznie ok. 400 tys. m3 gazu, a większość tego idzie na dosuszenie kukurydzy.
Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:
Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie
Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie
Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie
dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie
Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie