Bernard Ginter, który w Wyczechach k. Człuchowa prowadzi przedsiębiorstwo zbożowe, zakupił niedawno wialnię bębnową od Riela Polska.
– Przy naszych obrotach ziarnem, przekraczających ok. 100 tys. ton rocznie, najbardziej interesuje nas wydajność czyszczenia. Urządzenie już przetestowaliśmy i zbliżamy się do zadowalającego nas wolumenu 50 t zboża przez godzinę. To odpowiada dwóm „wannom” – czyli dwóm transportom samochodowym. Obecnie wraz z Rielą regulujemy maszynę, wymieniamy sita i liczę na to, że zakładany efekt będzie osiągnięty – mówi Bernard Ginter.
Ziarno też ekologiczne
Przedsiębiorstwo Ginter stawia też na obrót zbożami ekologicznymi. Od roku w jednej z hal działa łuszczarnia do orkiszu. W minionym sezonie kłopotliwym zanieczyszczeniem w uprawie zbóż okazał się sporysz. Na obecnych sitach nowej wialni można doczyścić ziarno do poziomu zawartości 0,1% sklerocjów sporyszu. To odpowiada unijnej normie dla pasz: 1 tys. mg tego zanieczyszczenia w 1 kg ziarna.
W przypadku normy dla ziarna konsumpcyjnego, próg jest jeszcze bardziej wyśrubowany, stanowiąc 0,05 proc. wagowego, czyli 500 mg/kg ziarna.
Nadchodzący sezon zbożowy
– Na rynku jest sporo ziarna z zeszłorocznych żniw. Ogromna część rolników przechowuje w magazynach zboże od żniw, są też i tacy, którzy od dwóch sezonów mają zapełnione magazyny. Cena zboża spada, bo z powodu konfliktu na Ukrainie była bardzo mocno „napompowana”, m.in. poprzez panicznie zakupy ziarna na rynku światowym przez te państwa, które żywność muszą importować – ocenia nasz rozmówca.
Pełna wersja reportażu – kliknij tutaj.
Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:
Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie
Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie
Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie
dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie
Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie
DN Green – Dębionek, Kujawsko-Pomorskie
Rajmund Gąsiorek – Radomice, Wielkopolska
Grupa Producencka – Żabowo, Pomorskie